WhatsApp
  • +90 532 658 09 26
  • Aydin, 36 ° / 21°

+90 532 658 09 26

Haber Detayı

Bize
Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.
İLETİŞİM

Kuşadası hakkında

18 Haziran 2021, 13:44
Kuşadası hakkında

Kuşadası Ege Bölgesi'nde yer alan Aydın iline bağlı bir ilçedir. Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası'nın yaklaşık 106 bin olan yerli nüfusu yaz aylarında yerli ve yabancı turist sayısındaki artış ile 2 milyona yaklaşmaktadır. Kuşadası'nın Aydın merkeze olan uzaklığı 71 km dir. Kuşadası aynı zamanda İzmir'e 90 km, Selçuka 21 km, Bodrum ve Çeşme'ye 157 km uzaklıktadır. İlçenin İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na uzaklığı ise 65 km dir.

Kuşadası aynı zamanda Türkiye'nin 3.büyük limandır. Bu nedenle Kuşadası uygun liman ve coğrafi koşulları sebebiyle uluslararası gemi turizminde önemli bir paya sahiptir. Ayrıca Kuşadası sınırları içerisinde yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı da bölgenin önemli turizm alanlarından biridir. Kuşadası mavi bayraklı plajları ve su altı zenginliğiyle de ünlüdür. Yapay resif oluşturulması için 2016 yılında Kuşadası Körfezine batırılmış olan büyük yolcu uçağı, ilçenin dalış turizminde de önemli rol oynanmasını sağlamaktadır. Kuşadası ve adanın yer aldığı körfez eski çağlardan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kuşadası'nın kanıtlanmış bilgi olmamasına rağmen İyonyalılar tarafından Neopolis ismi ile kurulduğu varsayılmaktadır.

Kuşadası tarih, turizm ve sporun biraraya bulunduğu bir tatil bölgesidir. Güzelçamlı Milli Parkı Kuşadası' na 28 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1966 yılında milli park statüsü kazanan bölge ziyaretçilerine muhteşem güzellikte bir doğa sunmaktadır. Bisiklet ve trekking turları için özel ve bakir alanlar mevcuttur. Kuşadası'nın tarihi alanlarından biri olan Güvercinadası Bizans' tan Osmanlı'ya uzanan tarihi ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir. Aynı şekilde Kuşadası' na 20 dakika uzaklıkta bulunan Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi bölgeye gelen turistlerin önemli ziyaret durakları arasında yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi' nde yer alan Efes Antik Kenti Bölgesi;Çukuriçi Höyük, St. John Bazilikası,Artemision, Selçuk Kalesi, İsabey Hamamı, İsabey Camii ve Meryem Ana Evi olmak üzere önemli yapı ve yerlerden oluşmaktadır.

Kuşadası;tatil olanakları, tarihi önemi, içinde milli parkların yer aldığı muhteşem doğası ile Türkiye'nin çok uzun yıllardır en önemli turizm merkezlerinden biri olma özelliğini günümüzde de sürdürmektedir. Birçok özelliği ile ziyaretçilerine benzersiz olanaklar sunan Kuşadası, yeni ziyaretçileri tarafından keşfedilmeyi bekliyor.